На Ічнянщині є церква, хрест якої пішов під землю
Цікаву історію за своє понад 300-літнє існування має Свято-Успенська церква (її ще називають Успіння Богородиці) у селі Сваричівка на Ічнянщині. Ця церква цікава тим, що це один із найстаріших деревʼяних храмів, що зберігся на Чернігівщині, і тут можна побачити фрагменти іконостасу XVIII століття. Проте місцеві залюбки переповідають більш пізню історію, яка трапилась у церкві майже 100 років тому – у часи радянського активного гоніння на релігію.
Свято-Успенська церква деревʼяна, збудована у 1709 році, як зазначають фахівці, без єдиного цвяха. Пізніше її неодноразово перебудовували. Дзвіниця ж на її подвірʼї зʼявилась у 2-й половині ХІХ століття, і саме з нею пов’язана одна неймовірно магічна історія.
Ця церква, як і більшість храмів в окупованій російським більшовизмом Україні, мала припинити своє існування. А перед тим тогочасні поборники атеїзму вирішили розібрати дзвіницю, попередньо зрізавши з неї металевий хрест. Проте хрест впав не на зовнішнє подвірʼя, а між підвалин. І щоб його все ж таки дістати, відбили декілька брусів зі стіни, зачепивши трактором його основу. Втім, витягти змогли тільки трубу – сам же хрест пішов під землю. І якраз у цій історії місцеві вбачали Божий знак, особливо щодо тих, хто таке вчинив із храмом. Переповідали, що практично всі учасники знесення хреста загинули не своєю смертю. Наразі, як повідомляють в Ічнянській міській раді, ця церква є памʼяткою архітектури національного значення та діючим православним храмом УПЦ (МП).
Святослав Жолудь